SKU: ERIS35BT
Article épuisé
Presonus Eris 3.5BT 2nd Gen Studio Monitor - 50 Watts Black (Pair)
SKU: ERIS35BT
Article épuisé
In-store availability
  • Charny
    0 in stock
  • Québec
    0 in stock
Description
  • 3.5-inch, woven-composite, low-frequency transducer
  • 1-inch (25 mm), ultra-low-mass, silk-dome, high-frequency transducer
  • Fast, reliable, stereo Bluetooth 5.0 wireless input
  • 50W (25W/side) Class AB amplification
  • 80 Hz to 20 kHz frequency response
  • 98 dB SPL (Peak, @ 1 meter)
  • High- and low-frequency Acoustic Tuning controls
  • Power Saver mode (engages after 40 minutes)
  • Comes with speaker wire, 1/8" TRS to stereo RCA cable, and stereo 1/8" TRS to 1/8" TRS cable
  • Voltage: 120V
  • Wattage: 25 Watts (Each Speaker)
  • Cabinet Material: Vinyl-Laminated, Medium-Density Fiberboard
  • Connection Type: IEC
  • Input Impedance: 10 kΩ
  • Audio Controls: VolumeHigh Frequency (+6 dB, center 10 kHz, continuously variable)Low Frequency (+6 dB, center 100 Hz, continuously variable)
  • Peak SPL: 98 dB (@ 1 Meter)
  • Crossover Frequency: 2.8 kHz
  • Monitor Inputs: Bluetooth 5.0, 1- Stereo 1/8", 2-Balanced 1/4" TRS, 2-Unbalanced RCA
  • HF Transducers: 1" Ultra Low Mass, Silk Dome Tweeter
  • LF Transducers: 3.5" (8.89 cm) Woven Composite
  • Frequency Response: 80 Hz - 20 kHz
  • Input Impedance: 10 kΩ